מאמרים

תפקידו של נוטריון מסחרי בתהליך הקמת מיזם עסקי

כל עסק זקוק לרישומו כחוק, ויש עסקים שאפשר לרשום כחוק לא צורך בעורך דין או נוטריון להמם, ויש עסקים שבהם נחוץ נוטריון לליווי המשפטי והחוזי שלו, כמו גם לרישומו. בעידן שבו מיזמים עסקיים רבים קמים מדי יום, חלקם זהים למיזמים אחרים, חלקם מחקים אחרים ויש כל כך הרבה אי הבנות בנוגע לקניין רוחני וזכויות יוצרים, מומלץ שבכל מיזם עסקי שלכם תיעזרו לא רק בעורך דין אלא גם בנוטריון מוסמך לצורך חתימה ואישור מסמכים רבים. אנחנו שומעים לא מעט על סיפורים של בעלי עסקים שמגיעים בסופו של דבר לבית המשפט בגלל אי בהירות בזמן ההקמה, ונוטריון הוא האיש שיכול היה לחסוך כל זאת מראש, אילו היו נעזרים בו מלכתחילה.

מהו נוטריון?

נוטריון הוא עורך דין שיש לו סמכות לפי חוק לטפל במסמכים משפטיים, וחתימתו מוכרת על ידי בית המשפט ורשויות המדינה. נוטריון הוא זה שמאמת זהות של אנשים שמגיעים אליו כדי לעגן מיזמים עסקיים בחוה והסכמים שונים. הוא מאשר, מעיד ועורך את המסמכים לפי מידת יכולתו לאמת את נכונותם ומקוריותם. הוא זה שבודק ומאשר כי כל מסמך נערך ונחתם מרצונם החופשי של הצדדים ולא בכפייה או תוך כדי סחיטה, דבר חשוב מאוד להמשך היחסים העסקיים, כאשר ואם יתגלעו מחלוקות שונות בין הצדדים. במקרים כאלה עדותו וחתימתו יתקבלו כעדות וכאישור בבית המשפט, ולכן חשיבותו ברורה. חתימתו גם מקובלת בעיני רשויות שונות כמו רשות המסים ושאר המשרדים הממשלתיים, שלעתים ידרשו אותה מראש.

מיזם עסקי מתחיל ברגל ימין

 

כאשר יש לכם מיזם עסקי כלשהו שאתם רוצים להריץ ולבנות לשנים רבות, עשו זאת כשאתם מקפידים על כל ההליכים הרשמיים הנחוצים, מבלי לחשוש מכך שזה הופך "קר" מדי. הסכמים מסודרים מועילים לכל מיזם עסקי, מגדירים יפה מאוד ובבירור את יחסי הכוחות בין שותפים, ומבססים את העסק על כל המהלכים הנכונים עסקית כדי שיהיה גם חוקי ויעמוד בדרישת הרשויות השונות עוד לפני תחילת פעילותו. מיזמים עסקיים שנוטריון בירושלים מלווה אום ודואג לתקינות הניירת וההסדרה החוקית לא יצטרכו לסבול בהמשך הדרך מעיכובים שונים, וזוהי התחלה טובה לכל הדעות.

עו