מאמרים

עורך דין צבאי – תמיד תבחרו באיש מהתחום

אמירה ישנה אומרת שמלחמה היא דבר רציני בשביל להשאיר את זה רק בידי הגנרלים. אם נמיר את האמירה לעולם המשפט, הרי שיש תחומים משפטיים שהם רציניים מדי בשביל שלא נבחר בעורך דין מהתחום. תחומים שקשורים לחיינו, עתידנו, רכושנו ועוד.

לא במקרה עולם המשפט מחולק לתחומים וכל עורך דין מתמחה בתחום אחד לפחות, אם לא יותר. הרי אף לקוח לא היה מוכן להיעזר בעורך דין שהוא לא מתמחה בשום נושא אלא באופן כללי. זה נכון כשצריך עורך דין צבאי שיעמוד מול בית משפט צבאי וזה נכון כשצריך לבחור, כמו בעניינו, עורך דין נדל"ן שמתמחה בתחום זה.

תחום הנדל"ן הוא אחד התחומים המורכבים, המסובכים והגדולים בעולם המשפט. בין היתר עורך דין נדל"ן מתעסק במכירה, השכרה והחכרה של נכסים, ירושות של נכסים, פינוי-בינוי, פיצויים, תמ"א 38, התחדשות עירונית, נזיקין בתחום, חוזים ועוד. מדובר על מקרים שונים ומגוונים אשר מאחוריהם יש אינספור תקדימים, פסיקות, חוקים, תקנות ועוד. עורך דין שמתמחה בתחום זה חייב להכיר את כולם או לפחות לדעת כיצד להגיע אליהם. אם נמשיל את זה לדוגמא שנתנו קודם לכן, עורך דין צבאי שניגש לייצג את הלקוח שלו, לא יכול לעשות זאת אם הוא לא מכיר היטב פסיקות ותקדימים ממשפטים קודמים שיכולים לעזור ובוודאי שהוא לא יכול לעשות זאת בצורה טובה אם הוא לא מכיר את החוק והמשפט הצבאי, כך גם עורך דין נדל"ן לא יכול לייצג את הלקוחות שלו אם הוא לא מכיר התחום מכל זווית אפשרית.

כיצד בוחרים עורך דין נדל"ן

הסכמנו שאנחנו צריכים לעבוד עם עורך דין שמתמחה בתחום ולא כל עורך דין, אך זה לא מספיק, אנחנו צריכים להקפיד על עוד מספר נקודות בשביל שנוכל לעשות בחירה נכונה.

ראשית, עורך הדין אותו אנחנו בוחרים שייצג אותנו, צריך להיות בעל ניסיון רב בתחום. ישנה טענה שאומרת, שלעיתים עדיף לבחור עורך דין צעיר כי הוא רעב יותר, אולי זה נכון, אך עורך דין צעיר לא יספק לנו בהכרח את הכלים לנצח כי לא בהכרח יש לו אותם. למי שיש ניסיון בתחום, סביר להניח שיש בידיו הרבה יותר כלים שיכולים לעזור לנו.

שנית, הוא צריך להיות זמין בשבילנו. זה אומר שהוא צריך לטפל במקרה שלנו במהרה, לדאוג שהמקרה לא יזנח אלא יטופל בהקדם גם על ידי הרשויות השונות, הוא צריך להיות זמין עבורנו לפגישות, לנהל עבורנו את כל התהליך מול הצד שמנגד, אנחנו צריכים להרגיש שהוא שם בשבילנו, כל הזמן.

 

שלוש, בדיוק כמו שכל עורך דין צבאי יחזיק צוות מקצועי סביבו אשר יעזור לו במהלך המשפט, וכל עורך דין בכל תחום לא יכול לנצח לבדו את המשפט, כך גם עורך דין נדל"ן חייב שיהיה סביבו צוות מקצועי שיעזור לו לעשות תחקיר, לחקור עדים, להשיג ראיות, חוות דעת וכל חומר אחר שיכול לעזור במשפט. בלעדי צוות זה, יהיה לנו מאוד קשה לנצח.