מאמרים

תביעות במקום העבודה

במרבית ממקומות העבודה השונים בארץ ובעולם תוכלו למצוא כי ישנן מחלוקות רבות ואף חיכוכים רבים בין המעסיק לעובדיו אשר להם במרבית המקרים השקפות שונות ואינטרסים שונים ואחרים, שהרי המעסיק תמיד ידאג לאינטרסים הכלכליים והחשובים שלו של צמצום הוצאות, הפחתת הצורך בכוח אדם יקר ובד בבד הגדלת הכנסות ואילו מאידך עומד העובד עם אינטרסים אישיים המשקפים את רצונותיו השונים, שאיפותיו וצרכיו .. דברים אלו לא תמיד באים בקנה אחד ואילו במרבית המקרים יוצרים חיכוכים ו"התנגשויות" שונות בין המעסיק לעובדיו.
אך במקרים רבים הופכים החיכוכים לכדי פגיעה בזכויות העובד או בחובות המעסיק מה שעלול לגרום ולגרור באופן טבעי לתביעות דיני עבודה...

 

מה הן הסיבות בעדן נעזרים עובדים בעו"ד לדיני עבודה ?

המקרים הדורשים את עירובו של עו"ד לדיני עבודה הם שונים ומורכבים, בין אם נפגעתם באופן אישי או שמא באופן כלכלי (על ידי המעסיק) הרי שתחום זה הינו מסובך ואף קשה להבנה ולהתמודדות בודדה אל מול מערכות חזקות, על כן מוטב לפנות אל עו"ד דיני עבודה אשר יוכל לספק לכם מידע נרחב ביעוץ מקצועי ובמקרה הצורך גם ייצוג נכון ואמין.

מה הן התביעות וההגנות שיש לקחת בחשבון מצד העובד והמעביד בתביעות במקום העבודה ?

אם הנכם מתכוונים לקיים תביעה מסודרת ומקצועית כנגד מקום העבודה ובעליו מנהליו, הרי שעליכם לקחת בחשבון כי קיימות מספר תביעות והגנות מסוימות אשר אותן יש לקת בחשבון ובהן יש להיעזר ולהתחשב טרם התביעה במקום העבודה, והן :
בבחינת המעביד – על מנת להגן על זכויות המעביד באופן אופטימלי ומקסימלי חייב כל מעביד לפעול על פי ההנחיות הבאות :

· קיום של חוזה עבודה תקני אל מול העובד באשר הוא – גם אם העובד הינו קרוב משפחתכם וגם אם העובד הינו עובד חיצוני, הרי שהחתימה על חוזה עבודה מסודר ומקצועי אשר יעגן את זכויות המועסק ואת חובותיו ועבודתו על פי חוק היא אשר תגן על המעסיק באופן אידאלי מפני תביעה פוטנציאלית עתידית.

· הגדרת עבודה - בה יוגדרו שעות העבודה ואופייה, הן יעל פי שכר שעתי, שכר גלובלי או כפרילנסר.

· הגדרת שכר – סעיף בחוזה העבודה אשר יגדיר את שכרו של העובד ואף למקרי פיטורים את פיצוייו וכיוב'.

· שמירה על זכויותיו הבסיסיות של העובד (זכויות סוציאליות) – תשלום דמי הבראה, שמירה על שכר מינימיום, תשלום חופשה, הפרשה לפנסיה, דמי מחלה, דמי נסיעות, תשלום הוגן על שעות נוספות על פי הסכם שכר ועוד... שמירה על זכויות אלו מצד המעביד תמנע תביעות עתידיות ! 

· שימוע לפני פיטורין – כיום ישנה חובת שימוע טרם פיטורי עובד, כאשר במעמד זה מתאפשר לעובד להסביר ולייצג עצמו אל מול טענות המעסיק על מנת למנוע מהמעסיק את פיטוריו.

· פיצויים – פיצוי הכרחי ומחייב לכל מעסיק אשר העסיק עובד למעלה מ 12 חודשים הינו פיצוי פיטורין.
 

 מעוניינים לקבל ייעוץ מקצועי וגם ייצוג בהגנה לדיני עבודה? פנו לעורכת הדין אסתי עוקב, ותיהנו מיחס מקצוי ואישי.