מאמרים

האם בדיקת פוליגרף קבילה בבית משפט?

כולנו מכירים את הפוליגרף ככלי לביצוע בדיקות אמינות ואמת, אך השאלה היא האם מדובר גם בכלי משפטי

הפוליגרף, גלאי האמת, הוא מכשיר שאת תפקידו ניתן להסיק בצורה די פשוטה משמו – זהו מכשיר שצריך לתת אינדיקציה באשר למידת האמינות ואמירת האמת של אדם המחובר אליו, כאשר הוא נשאל שאלות שונות בנושאים שונים. לכאורה, מדובר במכשיר שכאילו נועד לעולם המשפטי המודרני, ושכל הליך חקירתי ומשפטי היה יכול להיגמר בימים ספורים לכל היותר באמצעותו. עם זאת, זהו ממש לא המצב, בשל העובדה שבדיקת פוליגרף לא נחשבת ככלי אמין במאה אחוזים, ושיש לכל פוליגרף ולכל בדיקה, מדויקת ואיכותית ככל שתהיה, טווח סטייה וטעויות כזה או אחר. בהתחשב בכך, ברור כי רבים מאתנו תוהים האם ניתן להשתמש בבדיקות פוליגרף ככלי ראייתי בבתי משפט באופן כללי, ומהם התנאים בהם ניתן להשתמש בבדיקות אלה כראייה אם כן.

האם פוליגרף ותוצאות הבדיקה בו קבילים כראייה בבתי משפט? ובכן, התשובה לכך היא כן ולא

היכן זה אסור? בדיקת פוליגרף היא כלי שלא יכול להיות מיושם בדין פלילי בכלל. המשפט הפלילי הוא משפט שעוסק לעתים קרובות בחיים ומוות ממש – וכל ראיה בו צריכה להיות מדויקת ברמה קרובה ככל הניתן למאה אחוזים. גם התומכים הגדולים ביותר של בדיקות פוליגרף בדרך כלל מסכימים כי טווח הדיוק של בדיקות אלה הוא בסביבות התשעים אחוזים, כאשר המבקרים של בדיקות הפוליגרף מציבים את המספר יותר בכיוון השמונים אחוזים. בדין פלילי, שבו נדרש דיוק של תשעים ותשעה אחוזים ממש, זהו לא כלי ראייתי איכותי מספיק ולא ניתן להתבסס על פוליגרף כראיה במשפט פלילי כלל.

אז איפה זה בכל זאת אפשרי? בדיקת פוליגרף בהחלט יכולה להוות ראייה בכל מה שנוגע למשפט האזרחי. גם כאן, ישנם כמה וכמה תנאים מחייבים לביצוע הבדיקה ולשימוש בה כראייה. ראשית, הבדיקה צריכה להתבצע באישור ובהסכמה של כל הצדדים הנוגעים בדבר, והנבדק צריך להיבדק מרצונו החופשי לחלוטין. הנבדק כמובן גם צריך להסכים שתוצאות הבדיקות תהיינה ראיה לכל דבר ועניין בהליך האזרחי שבו הוא מעורב. מעבר לכך, חשוב לקבל תוצאות מדויקות או לפחות חד משמעיות ככל הניתן בכדי שבדיקת הפוליגרף תהיה כלי רלוונטי בכל הליך משפטי, ומשום כך חשוב מאוד לבצע את בדיקת הפוליגרף בצורה המקצועית ביותר שבה ניתן לבצע אותה.

שימוש בבדיקות פוליגרף בהליכים משפטיים יכול להיות חשוב ומשמעותי, אך חשוב לבצע זאת נכון

מבחינה מקצועית, ביצוע של בדיקת פוליגרף הוא לא עניין של מה בכך – הן ברמה הטכנית לחלוטין, הן ברמת פענוח הבדיקה והבנה של מידת האמינות של הנבדק, והן ברמת התכנון הנכון של הריאיון והבדיקה עצמם. משום כך, במיוחד כאשר אנחנו רוצים לתאם בדיקות פוליגרף עבור שימושן כראיות בהליך משפטי, עלינו לוודא כי אנחנו עובדים אך ורק עם מכוני פוליגרף ברמה הגבוהה ביותר.