מאמרים

עורך דין צבאי

לצערנו הרב אנו נתקלים במקרים רבים בהם חיילים בשירות סדיר או אנשי קבע בתפקידים שונים נקראים לחקירות והעמדות דין מצד הצבא או גורם אחר. עורך דין צבאי הבקיא בתחום המשפט הצבאי ובדין הצבאי הפלילי יוכל לייצג אתכם בעת הצורך בדיני משפט צבאיים. לא כל עורך דין צבאי יכול לייצג חייל בחקירת מצ"ח או הליך בפני בית דין צבאי. אז איך נבחר עו"ד המתאים לייצוגנו?

מהו בכלל עורך דין צבאי?

עורך דין צבאי בקיא הן בתחום הפלילי בכלל והן בתחום המשפט הצבאי. ענף המשפט הצבאי הוא אחד מהענפים הרבים בתחום המשפט הפלילי. ישנם מעט מאוד משרדים בישראל העוסקים אך ורק בתחום המשפט הצבאי, אולם מדובר במומחיות שלא כל אחד זוכה לרכוש אותה. עו"ד צבאי המעוניין לייצג חייל או איש קבע בחקירת מצ"ח או במסגרת בית דין צבאי ייאלץ לקבל אישור מיוחד לכך, אשר ניתן רק לעורכי דין הבקיאים ברזי המשפט הצבאי.

חוק השיפוט הצבאי

שלא כמו במשפט האזרחי – המשפט הצבאי פועל בדרך שונה ובעלת מאפייני שיפוט שונים. לצבא חוק ייחודי שאינו חל באזרחות והוא נקרא "חוק השיפוט הצבאי". חוק זה מאפשר לסדר כל עבירה בצבאית בתחומי הצבאי וכולל את התחום המשפטי בצה"ל. חייל עשוי להישפט על ידי מפקדו הישיר ומול מפקדים בדרגות גבוהות יותר ועשוי להגיע עד למשפטים פליליים מול בית דין צבאי. עורך דין אשר מתמחה בתחום המשפט הצבאי יכיר היטב את החוק הצבאי, תחום הדין הצבאי ומנגנון ההעמדה לדין. עוד על עורך הדין להכיר את המשטרה הצבאית החוקרת (מצ"ח) ואת הפרקליטות הצבאית, האחראית על האכיפה והיישום של המשפט הצבאי.

 

סגירת התיק טרם הגשת כתב האישום

עו"ד צבאי טוב ידע להכווין את הלקוח בכל שלבי החקירה וההליך המשפטי. במקרים מסוימים יוכל עורך הדין לפעול מול מצ"ח והפרקליטות הצבאית לפני הגשת כתב האישום לבית הדין הצבאי ולנסות לסגור את התיק בטרם הגשת כתב האישום. בשונה מתחום הפלילים באזרחות, הדין הצבאי שונא לעתים בהחלטותיו ובעברות משמעתיות צבאיות ולכן על עורך הדין הצבאי  להכיר היטב את אותם הלכות ופסקי הדין התקדימיים של בית הדין הצבאי.

 

מי צריך עורך דין צבאי?

מדי שנה אנו עדים לאלפי מקרים של חיילים, אנשי קבע או עובדים במסגרת צבאית אשר מעורבים במגוון גדול של עבירות שונות, החל מעבירות משמעת פשוטות, עריקות, אלימות, פגיעה ברכוש ועד לעבירות סמים, הטרדה מינית, גניבה ועוד.

 

אפשרויות הייצוג העומדים בפני הנאשמים במסגרת בית הדין הצבאי הם: ייצוג עצמי, ייצוג על ידי סניגור צבאי, או ייצוג על ידי עורך דין צבאי פרטי. מכיוון שבית הדין הצבאי יכול לפתוח לנאשם תיק פלילי (העשוי לפגוע בעתידו של הנאשם), רבים בוחרים לשכור את שירותיו של עו"ד צבאי ולא להסתפק בשירות ההגנה שניתן להם מטעם הצבא.