מאמרים

אבחונים פסיכולוגיים בבית המשפט

לעתים קרובות ניתן להתקל במקרים בהם בית המשפט מעוניין לקבל אבחון פסיכולוגי לגבי המצב הנפשי של אחד הנאשמים. לצד זאת, ניתן להתקל גם במקרים בהם התובע נאלץ לעבור אבחון פסיכולוגי מסיבות כאלו ואחרות. אם אתם נמצאים במצב שעליכם לעבור אבחון שכזה, או שאינכם בטוחים לאן לפנות בכדי שגורם מקצועי יעזור לכם בעניין, אזי המאמר הזה בשבילכם.

 

במאמר הזה נסקור את שני הסוגים הפופולאריים ביותר של אבחונים פסיכולוגיים שנעשים בבתי המשפט בישראל כיום. כאשר לצד זאת נסביר אילו חוות דעת רפואיות בית המשפט דורש. זכרו שדברים כמו אבחון לבית משפט או חוות דעת פסיכולוגית לבית המשפט צריכים להילקח ברצינות מירבית בשל הרגישות של הדברים.

 

אבחון של פסיכולוג - לעתים קרובות בית המשפט עשוי לבקש אבחון של פסיכולוג מוסמך, תוך כדי שהוא לרוב יסתמך על דעתו באשר למצב של התיק המשפטי. שכן למצב הנפשי יש השפעה ישירה על דברים שקשורים לעתים קרובות לעולם המשפט.

 

אבחון של פסיכיאטר - פסיכיאטר נחשב לגורם יותר מוסמך מאשר פסיכולוג. לעתים נדרש אבחון לבית משפט מעת פסיכיאטר. הדבר קורה בדרך כלל בתיקים יותר מורכבים או מצבים שבהם נדרש להיעזר באיש מקצוע בעל ניסיון רב יותר. לרוב המחירים שגובים פסיכיאטרים הינם גבוהים באופן משמעותי מהמחירים של פסיכולוגים בשוק הישראלי.

 

לסיום, כפי שאתם בטח מתארים לעצמכם, לאבחון הפסיכולוגי ישנה חשיבות רבה בבית המשפט. לפיכך, חשוב שהאבחון אשר יעשה יהיה מדויק, כזה אשר תואם את הצרכים של האדם העומד לדין. כמו כן, חשוב לשים לב שמגיעים לבעל מקצוע אשר יוכל לספק לפציינט את כלל הצרכים הרפואיים, כדוגמת טיפול נפשי או תרופתי הולם.

 

הבחירה בין הטיפול הפסיכולוגי ובין הטיפול הפסיכיאטרי צריכה להיעשות בקפידה, וזאת מכיוון שלכך יהיו השלכות רבות. כפי שבטח הבנתם, לכל אחד מאלה יש סמכויות שונות לחלוטין, אף על פי שהרקע הטיפולי יהיה די דומה.

  • חוות דעת לבית משפט