מאמרים

למי לפנות בעקבות ליקויי בנייה כתוצאה משריפה?

איום על הבית שלך הוא אחד הדברים המפחידים ביותר - כלכלית ורגשית גם יחד. כשהבית נפגע משריפה, מדובר בלא פחות מטראומה. מצב שבו חפצים בעלי ערך סנטימנטלי התכלו בלי יכולת לחזור, צריך לעזוב את המבנה ולחפש מקום אחר לגור בו, לעתים גורם לשיתוק. אולם דווקא לאחר שריפה, במיוחד כשהנזק שנגרם למבנה גדול במיוחד, חשוב לאסוף את השברים, להסתכל קדימה ולהתמודד עם האסון.

 

הימים הראשונים שלאחר השריפה הם קריטיים כדי לאכוף את הזכויות שמגיעות לכם מהמדינה ומהביטוח, כדי להגדיל את הפיצוי שתוכלו לקבל על הנזקים שנגרמו. שיקום מבנים הוא תהליך מתיש, ארוך ויקר, ולאחר שנגרם אסון חמור לבית שלכם, כספי הפיצוי יכולים לסייע לכם לבנות את החיים שלכם מחדש.

הליקויים הנפוצים עקב שריפות לקראת שיקום מבנים

שריפות הן אסון אקולוגי שפוגע גם בסביבה וגם בבית. לא רק בזמן שהאש משתוללת היא עלולה לגרום נזק - אם לא מטפלים בתוצאות השריפה באופן מידי, הסיכוי לנזק בלתי הפיך גדל. אז מה הם הליקויים הנפוצים ביותר?

 תחילה, סימני פיח ונזקי המים שהותירו אחריהם הכבאים, כמו גם נזקים לתשתיות עצמן - הצנרת, החשמל, האינסטלציה וכדומה. כל אלו דורשים שיקום מידי, וככל שדוחים אותו כך הנזק לתשתיות הבניין ולאיכות חיי הדיירים עשוי להחריף.

 לצד הנזקים החיצוניים, ליקויים מבניים עשויים להיות סמויים מן העין בהתחלה, אך בהמשך להפוך למסוכנים עבור הבניין ודייריו. כך, שריפות עשויות להגיע למאות מעלות צלזיוס, ולהשחית את יסודות המבנה, בפרט אלו העשויים מפלדה. במקרים כאלה קיימת סכנה של ממש ליציבות המבנה.

 כאן מדובר רק על הנזקים השכיחים שאותם צריכים לבדוק באופן מידי לאחר השריפה. שיקום מבנים הוא תהליך שצריך לבצע בזמן הנכון, ולהכות בברזל בעודו חם - לפני שיהיה מאוחר מדי.

השלב הבא

אחרי שריפה צריך לקחת נשימה עמוקה ולהתחיל לעבוד. הדבר הראשון שעליכם לבדוק הוא את ביטוח המבנה. האם הוא כולל שריפות, אסונות טבע? רבים לא יודעים שגם אם הם לא רכשו פוליסה פרטית, אם הם לקחו משכנתא, לעיתים רבות הבנק גובה מהם דמי ביטוח חודשיים. לאחר שהבנתם באיזה אופן אתם מבוטחים - בדקו מה הוא מכסה ועל מה אתם זכאים לפיצוי.

 אולם, כשמדובר בשריפה יש הרבה מעבר לתיקון הנזקים המידיים וקבלת פיצויים. שיקום מבנים שניזוקו מאש הוא תהליך יקר וסיזיפי, וחשוב לדעת כי מרבית ביטוחי המבנים מכסים גם את הוצאות השיקום, מאדריכלים, מהנדסי בניין ועד הוצאות משפטיות. כמו כן, מרבית הפוליסות מכסות גם את פינוי ההריסות.

 לאחר אסון בסדר גודל של שריפה, חשוב לדעת לבקש עזרה במקומות הנכונים. עורך דין לליקויי בנייה יכול לעזור לכם לעבור את תהליך שיקום המבנה, מבדיקת הביטוח ועד זכאות לדיור חלופי. לעתים רבות הדבר האחרון שאנחנו חושבים עליו לאחרי שריפה הוא ההוצאות המשפטיות, אך הצטיידות בעורך דין מומחה יכול לסייע לכם למקסם את כספי הפיצוי, ולנצל באופן מיטבי את הזכויות שמגיעות לכם.

 

שיקום מבנים